Medzinárodný deň žien

Medzinárodne uznávaný sviatok MDŽ sa každoročne oslavuje 8. marca. K výročiu štrajku krajčírok, ktoré pochodovali v roku 1908 newyorskými ulicami, ho zaviedla OSN až v roku 1975. Tieto ženy bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti zlým pracovným podmienkam a nízkemu platu.

Prvýkrát sa MDŽ oslavoval vo februári 1909. Dátum 8.marec sa ustálil až po 1.sv.vojne. Sviatok sa začal čoraz viac rozširovať a dodnes sa ním oslavuje ženskosť a emancipácia.

V ČSSR sa prvýkrát oslavoval v roku 1921. Počas 2.sv.vojny bol sviatok zrušený a obnovili ho až v roku 1946.

Medzinárodný deň žien vo svete

V Taliansku v tento deň môžete nájsť na každom roku žlté mimózy, ktoré sa s týmto sviatkom spájajú a považujú sa za symbol ženskej sily a citlivosti.

Číne veľa firiem poskytuje ženám poldňové voľno, aby si mohli užiť svoj deň a osláviť ho. Sviatok sa štýlom osláv podobá na Valentína.

V mnohých krajinách ako je napr. už spomenutá Čína, Kuba, Vietnam, Bielorusko, Rusko, Ukrajina, Mongolsko, Afganistan, Uganda atď. sa stal Medzinárodný deň žien dokonca štátnym sviatkom. V Srbsku, Albánsku, Macedónsku a Uzbekistane ho oslavujú spolu s Dňom matiek.       

Vedeli ste, že vďaka MDŽ sa dostali ženy k volebnému právu? V marci 1917 sa ruské ženy vybrali do ulíc protestovať za „chlieb a mier“, čo sa cárovi Mikulášovi II. Nepozdávalo až tak, že vydal rozkaz na zastrelenie každej ženy, ktorá neustúpi. Ženy si však naďalej stáli za svojim, čo viedlo až k abdikácii cára a následne dočasná vláda udelila ženám volebné právo.

MDŽ má každý rok svoju oficiálnu tému a farby, ktoré ho symbolizujú sú fialová, ktorá je symbolom spravodlivosti a dôstojnosti, zelená, ako symbol nádeje a biela, symbolom čistoty.

Nezabudnite a pripomeňte si aj vy tento významný deň 8.3. a potešte nežnejšie pohlavie milým darčekom, možno aj z našej širokej ponuky darčekových balení.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie